Radość życia

Czym jest równowaga życiowa – zbuduj codzienny CUD!

Każda pora roku pogłębia sens naszego życia, uświadamia nam, że wszystko ma swój początek i swój koniec. Obecnie towarzyszy nam  wiosna, który kojarzy się z przebudzeniem, energią, słońcem, zielenią… zakwitaniem na nowo wszystkiego, co Nas otacza. 

Jest to moment doskonale sprzyjający rozpoczęciu podróży poszukiwania, odkrywania i rozwijania własnego wnętrza – wartości, celów, marzeń, naturalnych darów, pokładu nieograniczonych możliwości, sensu życia…

Co Ci da taka podróż?

Otóż najwspanialszy prezent, jaki możemy sobie wyobrazić – poczucie szczęścia czyli radość życia, opartą na docenianiu drobiazgów codzienności i na dbaniu o ciało, umysł i duszę. To codzienne drobiazgi – CUD-a, wypełniające Twoje dni.

Przecież nie można się ciągle radować – taka myśl powstaje zapewne w wielu z Nas…

A otóż można i to w bardzo prosty sposób: pijąc kawę w ulubionym kubku, jedząc ulubioną potrawę, spotykając się z przyjacielem, czytając coś przyjemnego czy spacer ulubioną ścieżką. Takich codziennych drobiazgów przyjemności nie ma końca!

To od Nas zależy czy te zwyczajne czynności staną się nadzwyczajne – pełne radości!!!

Te właśnie chwile – małe czy większe CUD-a tworzą naszą równowagę życiową dbając o Ciało, Umysł i Duszę –  są naszym wellness – pewnym sposobem na życie, stylem, filozofią.

Uważam także, że kluczem każdej równowagi życiowej i wszystkiego, czego doświadczamy w życiu  jest miłość do samej siebie. Bez tego najpiękniejszego i uzdrawiającego daru nie można w pełni cieszyć się życiem… być szczęśliwą i żyć w harmonii wypełnianą wewnętrznym spokojem.

Co jest ważne, aby mieć w sobie czystą, bezwarunkową, krystaliczną miłość?

Akceptacja przeszłości – całkowite wybaczenie sobie wszystkich ograniczeń oraz całkowite przebaczenie wszystkim wszystkich ograniczeń, pokochanie swojego Wewnętrznego Dziecka, zdemaskowanie Wewnętrznego Krytyka.

A na co dzień…

Akceptowanie, tego, co Nas spotyka – takim, jakim jest. Praktykowanie akceptacji prowadzi do życia pełnego świadomości, radości i szczęścia, gdyż wówczas żyjemy w zgodzie z samym/ą sobą. Traktujemy samą siebie jak największego przyjaciela – nasze poczucie własnej wartości i miłość do samej siebie są na zadowalającym poziomie, ufamy samej sobie, a to wszystko sprawia, że przyciągamy do swojego życia, to za czym najbardziej tęsknimy, o czym marzymy…

Zatem warto zadbać o własną wewnętrzną miłość dbając o harmonię – równowagę życiową na którą składa się z 5 bram:

Pierwsza: fizyczna  

Niezwykle istotna stanowiąca fundament całego naszego życia, która ma wpływ na jego każdy aspekt. Dotyczy ona kondycji naszego zdrowia – to całościowa troska o własne ciało: świadomość potrzeb własnego ciała, mądry i zdrowy  sposób odżywania, aktywność fizyczna, wypoczynek relaksacja, sen.

W jaki sposób pielęgnować ten fizyczny aspekt na co dzień?

Moim zdaniem: aktywność fizyczna to lekarstwo  na całe zło – jogging, spacer, wędrówki górskie, jazda na rowerze itp. Co jest ważne, aby wpływała zbawiennie na Twoje ciało?  Uprawiaj tylko te dyscypliny, które sprawiają Ci przyjemność. Zrezygnuj z tego, czego nie lubisz, bo obróci się to przeciwko Tobie.

Sięgaj po lecznicze skarby natury o każdej porze roku – ma tu na myśli zdrowe przepyszne owoce sezonowe, warzywa czy naturalne leki ziołowe w postaci herbatek, soków, syropów czy domowym przetworów.

Równowaga życiowa
fot.: Pixabay

Druga brama równowagi życiowej:  Intelektualna

To świadomość i ciągły rozwój własnego potencjału, pasji, naturalnych darów, ciekawość otoczenia i świata. Umiejętność: stawiania celów życiowych – osobistych i zawodowych, planowania i konsekwentnego działania, dbania o własną motywację.

Moim zdaniem bardzo ważne w tej sferze jest taktownie trudności czyli wszelkich ograniczeń, barier, przeszkód, porażek jak wyzwania.  

Normalnością jest to, że pojawiają się w Twoim życiu trudności – one są nierozerwalnie połączone z naszą radością czyli poczuciem szczęścia! Czasami zdarza nam się, że nie mamy siły, aby zająć się danym problemem. Wówczas należy odpuścić działanie, a pomyśleć o najtrudniejszych – przełomowych momentach swojego życia, z którymi sobie poradziliśmy. Już sama o nich myśl  doda nam mnóstwo energii  uzupełniając braki energetyczne.

Uważam, że nie ma rzeczy niemożliwych, a to co spotyka Nas na co dzień, jest bardzo malutkie z porównaniu z tym, czego już doświadczyliśmy w swoim życiu.

Warto wiedzieć, że przemiana trudności w siłę do działania i dobre doświadczenia to podejście, które sprawia, że za każdym razem kiedy rozwiążemy dany problem, to równocześnie wzmocnimy nasze prawdziwe wartości i to, co jest dla Nas najważniejsze w życiu.  

Opisane podejście i pozostałe umiejętności intelektualne mają ogromny wpływ na to, jak wygląda nasze życie – czy osiągniemy w nim sukces zawodowy i osobisty.

 

Trzecia brama:  Emocjonalna

To świadomość własnych emocji i umiejętność zarządzania nimi. Kochamy emocje te pozytywne: radość, miłość, szczęście, satysfakcje, a nie lubimy tych negatywnych i często ich unikamy: strach, lęk, niepokój, złość, gniew, frustracja, smutek, wstyd czy poczucie winy. Nie należy uciekać od negatywnych emocji bo one, jak każda trudność niosą nam bardzo ważne informacje – mówią, że „coś” w sobie nie do końca akceptujemy i na coś nie pozwalamy – wzywając Nas do działania!

Jakie emocje do siebie przyciągasz?

Miłość czy sukces? Przygoda czy bezpieczeństwo? Siła, Pasja, Komfort, Dobre samopoczucie, szczęście, spokój wewnętrzny, Radość, Szczęście, Wdzięczność 🙂 

A jakie odpychasz, unikasz?

Złość, frustracja, odrzucenie, samotność, depresja, niepowodzenie, poczucie winy, wyrzuty sumienia 🙁

Umiejętność przemiany negatywnych emocji w pozytywne to jedna z tych, które decydują o tym, czy osiągniemy w życiu sukces czy też nie.

Co teraz czujesz?

 

Czwarta brama równowagi życiowej: Duchowa

Sięga bardzo głęboko – Twojej prawdziwości zgodniej z wartościami – czyli tym: Kim jesteś albo Kim chcesz być i co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu – to Twoje poczucie sensu w życiu. To właśnie Twoja dusza komunikuje się z Tobą uświadamiając Ci Twoją prawdziwość. W jaki sposób?

Doceniasz samą siebie i to, co masz w życiu czując wdzięczność…

Akceptujesz siebie taką jaką jesteś wyrażając bezgraniczną miłość do samej siebie…

Ufasz sobie kiedy spotykają Cię nowe wyzwania…

Rozwijasz swoje twórcze zdolności w pracy, a także poza nią…

A wreszcie wybaczyłaś sobie wszystkie ograniczenia i całemu światu pielęgnując swój wewnętrzny spokój, który jest najpotężniejszą siłą w działaniu…

To są właśnie sposoby wzmacniające Twój kontakt z własną duszą.

Zatem warto zapamiętać, że Twoja dusza to:

Twoja prawdziwość – Twój system wartości

Poczucie wdzięczności

Poczucie spełnienia

Poczucie sensu w życiu, misja życiowa – przeznaczenie

Radość, szczęście – dusza kocha radość i zawsze pragnie być szczęśliwa!

Dusza zawsze będzie dążyła do tego, abyśmy byli szczęśliwi i radości w zgodzie z własną prawdziwością! Zatem zatrzymaj się codziennie na 5 minutek i pomedytuj – po prostu bądź świadomie oddychając 😉

 

Piąta brama równowagi życiowej: Społeczna

Dobro powraca zwielokrotnione, więc warto dzielić się nim, aby je mnożyć. Tutaj także znajduje się: Twój przyjazny stosunek do otoczenia, relacje z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.

Zastawiałaś się: Jaka jest Twoja rola/misja w miejscu w którym żyjesz?

Co pragnęłabyś zrobić dla miejsca w którym na co dzień przebywasz?

Karpackie Inspiracje

Teraz już wiesz coś więcej o równowadze życiowej i o tym jak ważna jest miłość, aby o nią dbać.  Zapewne w wielu z Was powstała refleksja, iż jest ona bardzo blisko… jest częścią waszego życia. Nie pozostaje, zatem nic innego, niż jej codzienne pielęgnowanie w towarzystwie radości życia. 

Potrzebujesz wsparcia w tej wyjątkowej pielęgnacji?

Zrób pierwszy Krok i poczuj wdzięczność za to jaką jesteś i to, co w życiu masz!!!

W jaki sposób?
Dołącz do bezpłatnego Wyzwania Radości Życia i pobierz niezwykły Kalendarz Mojej Radości…

Write a comment

Style Switcher
Headers layouts
Top bar
Color skin
Navigation
Static
Sticky