Jak budować nawyki Radości Życia? – wyzwanie!

Od końca lutego rozpoczęłam budowę nawyków generujących radość w moim życiu wówczas postanowiłam zbudować 1 nawyk systematycznej aktywności – min. 3 razy w tygodniu. Aktywność jest moim lekarstwem na wszystko, dodaje mi olbrzymiej energii do działania, poszerzając przestrzeń, możliwości, pomysły w pracy i oczywiście działając kojąco i relaksująco na ciało, umysł i zapewne duszę. 

Drugi nawyk, który buduję od 6 tygodni to poranna joga. I tutaj zaskoczyłam się sama sobą, praktycznie codziennie od dwóch miesięcy ćwiczę 30 minut. A wiecie co jest w tym niezwykle pięknego? Ćwiczę tę jogę razem z już prawie 11 mies. synkiem. On czasami nawet ćwiczy ze mną 😉 Po tych 30 minutach czuję się rewelacyjnie i mam mnóstwo energii na radosne „rozpakowanie dnia” każdego dnia czerpiąc z niego korzyści.

Jakie zmiany nastąpią?

Obecnie mam ogromną chęć, aby budować jeszcze inne nawyki wzmacniające radość, które za mną „chodzą”. Zastanawiałam się przez pewien czas, co by mi pomogło w ich konsekwentnej budowie. I wpadł mi do głowy genialny pomysł, który tak naprawdę już od dawna w niej siedział. Zapewne widziałyście już moją Tablicę motywacyjnąona mnie wspierała i pomogła do momentu w którym przyszedł mi do głowy ten nowy pomysł, a jest nim Generator Radości, którego szczegóły zdradzę Ci jutro 🙂

Troszkę praktycznej wiedzy w budowie nawyków trzeba znać…

Czym tak naprawdę jest nawyk?

To połączenie:

Wiedzy Co chcę robić?

Umiejętności Jak to zrobić?

PragnieniaJaki jest motyw mojego działania? Dlaczego ten nawyk jest dla mnie ważny?

Nawyki powiązane są z wartościami jakimi kierujesz się w życiu.

Dlaczego nawyki są takie ważne? 

Zbudowanie nawyków we własnym życiu nauczy Cię „panować” nad nim! Będziesz robiła to, co sprawia Ci przyjemność nie tracąc czasu na „pochłaniacze” codzienności i radości.

Ile trzeba czasu, aby go zbudować trwały nawyk?

30 dni to najczęściej spotykana i zalecana magiczna cyferka w ich budowie. Pojawia się także 45.  Tak naprawdę to u każdej z Was może to być inaczej. U mnie w przypadku porannej jogi było to zdecydowanie mniej dni, pewnie dlatego, że wcześniej  już ją ćwiczyłam.

Jak zawsze przygotowuję się do tworzenia nawyków? 3 pierwsze Kroki

Podejmuję decyzję – ufam sobie, wiem dlaczego buduje ten nawyk, jakie korzyści mi sprawi.

Robię już „coś” małego przed konkretnym krokiem – np. jeśli jutro jest dzień mojej aktywności – treningu to planuję z kim zostawię synka. Zazwyczaj łączę ją z dniem pracy. Jeśli masz w planie zdrowe posiłki to zrób ich listę na cały tydzień, a następnie zakupy. Załóż własny Dziennik Radości Życia.

Planuję nagrodę – tygodnia, miesiąca. Wybieram rzeczy, które są dla mnie ważne o których już myślałam.

Jak budować nawyki? Moich 5 złotych zasad

Doceniaj mniejsze sukcesy!

Ciesz się z tego, co dokonałaś, wykorzystaj ten czas dobrej passy na zrobienie czegoś ważnego w Twoim życiu.

Systematycznie się wynagradzaj!

Zaplanuj nagrodę tygodnia, to nie musi być „coś” bardzo drogiego tylko dla Ciebie cennego, np. zakup bluzki o której myślisz, letniej sukienki, a może torba fit do treningu. One są bardzo ważne – mnożą Twoją siłę w dalszej budowie nawyków i poczucie szczęścia.

Wybaczaj sobie i idź dalej!

Zaplanowałaś wszystko skrupulatnie, a tu pojawiając się okoliczności nie zaplanowane, które powoduję, że zapomniałaś o rytuarze nawyków, a na aktywność nie masz ochoty bo dzień wyczerpał z Ciebie wszystkie siły. Co wówczas robisz? Wybaczasz sobie mówiąc: 

Wybaczam sobie i tak Cię kocham!

Jeśli nigdy wcześniej tak nie robiłaś to zalecam Ci abyś zrobiła sobie taką karteczkę przypominajkę i przykleiła ją w widocznym miejscu. Ja taką mam na lodówce 😉

Wybaczanie to świadoma akceptacja, dzięki któremu wzmacniasz miłość do samej siebie. Ono zawsze oczyści Cię z trudniejszych chwil, ograniczeń dając przestrzeń na nowe działania.

Monitoruj postępy!

Zbuduj własną Tablicę Motywacji – Generator Radości Życia.

Bardzo ważne jest to, aby  mieć podgląd w osiągnięciach. Dlatego powieś sobie Generator, który ode mnie otrzymasz w prezencie w widocznym i uczęszczanym przez Ciebie miejscu. Mój wisi w mojej pracowni, w której spędzam najwięcej czasu. Jak sobie na niego popatrzę to zawsze wywoła uśmiech na mojej twarzy i doda mocy 😉

Zaplanuj nagrodę miesiąca!

W każdym miesiącu „rozlicz się” z tego co osiągnęłaś sprawiając sobie nagrodę miesiąca, która powinna być większa od tygodniowych. Może to być np. weekendowy wyjazd w ulubione miejsce, a może rower wzmacniający budowę nawyku aktywności.

Nawet jeśli czujesz, że nie dałaś z siebie wszystko to się wynagrodź. Takie postępowanie wzmocni Twoją motywację i chęć podczas ich budowy w kolejnym miesiącu.

Budowanie nawyków nie jest łatwą i szybką pracą wymaga od Ciebie silnej woli, wewnętrznej motywacji, a także cierpliwości. Zalecam Ci abyś od razu zaczęła działać zgodnie z tym, co sobie zaplanujesz, nie odkładaj na później – takie zachowanie tylko Cię zniechęci.

Jak mi poszła to „budowa”? Same zobaczcie: 

Luty

Miałam olbrzymią potrzebę zmiany w swoim życiu. Były dni, że czułam się jak „balon bez powietrza”. Prawie wszystko przestało mnie cieszyć. Gotowała się we mnie olbrzymia frustracja. Zbierałam się i zbierałam do zmiany w swoim życiu, aż w końcu podjęłam decyzje i zaczęłam działać.

27 luty – poniedziałek

Początek tygodnia to dobry moment na wprowadzenie zobowiązania w życie. Tylko pamiętam, że akurat tego dnia kilka codzienności pokrzyżowały mi moje plany. To był chyba dzień szczytu mojego niezadowolenia.

 28 luty – wtorek

Tego dnia zrobiłam mały krok w zmianie – poszłam na spacer uważności w trakcie którego głęboko oddychając poukładałam myśli i się uspokoiłam. Czułam, że potrzebuję jakiegoś wsparcia… Tym wsparciem okazała się być książka Denise Linn „Coul Coaching”- 28 dni na odkrycie swojego prawdziwego „Ja”.

1 marzec – środa

Początek miesiąca to olbrzymi motywator do działania. Tego dnia rozpoczęłam 1 dzień zobowiązania z Denise Linn i po jego „przerobieniu” byłam bardzo zadowolona i miałam mnóstwo energii.

1 tydzień marca – do niedzieli

3 serduszka dla ciała, 3 dla duszy, a także 3 w pracy to niezły wynik. Poczułam jak wracam do formy – aktywności, która zawsze sprawia mi mnóstwo przyjemności.

2 tydzień marca

Po czasie pełnego zadowolenia i satysfakcji zaczęły pojawiać się trudności realizacji tego, co sobie zaplanowałam. A najbardziej zabolało mnie przerwanie ciągłości w programie z Denise Linn. Przecież nie ma sensu go robić, jak nie jestem w nim każdego dnia. Tu nastąpił bardzo ważny moment zaczęłam sobie wybaczać „coś” czego nie zrobiłam. Wybaczać to w pełni akceptować. I powróciłam do podróży z Denise z wielkim oczekiwaniem jakie sukcesy jeszcze mnie w niej spotkają.

3 tydzień marca

Zabierałam się i zbierałam aż w końcu powiedziałam stop wymówkom i rozpoczęłam budowę porannego nawyku – aktywnego pobudzacza w postaci jogi. Przez 7 dni codziennie rano ćwiczyłam, na początku 20 min; a potem 30 minut. To był strzał w dziesiątkę, czego najbardziej potrzebowałam! Wstawałam rano bardzo zaspana ale nie było wymówek od razu zaczęłam ćwiczyć w towarzystwie Ksawcia 😉 Ten poranny nawyk bardzo efektywne zmiany przyniósł do mojego życia.

4 tydzień marca

7 serduszek pełnych mocy aktywnego pobudzacza „wymalowane”. Mam bardzo dużo sił do działania!

1 tydzień kwietnia  

Czułam, że te nawyki są już we mnie. 7 dnia kwietnia ukończyłam proces Denise, czyli patrząc na kalendarz miałam 9 dni opóźnienia. To była niezwykła podróż, która nauczyła mnie całkowitego wybaczania, którego brak blokował mnie od realizacji najważniejszych celów w życiu. 7 serduszek porannego nawyku wciąż „wymalowanych”. Nawyk aktywności, co drugi dzień także wzmacniany aż 4 serduszka w tym tygodniu.

2-3 tydzień kwietnia

Nawyk pobudzacza pielęgnowany, cele w pracy realizowane, a aktywność w postaci joggingu 3 razy w tygodniu.

4 tydzień kwietnia

To był cięższy tydzień we wzmacnianiu wszystkich nawyków. Postanowiłam „coś” zmienić w tej pracy szukając większych inspiracji i motywacji i odnalazłam-stworzyłam niezwykły Generator Radości Życia na maj i każdy miesiąc w roku.

Więcej o generatorze Radości Życia znajdziesz TUTAJ 

Już teraz dołącz do wyjątkowej grupy Bank Radości i zacznij wzmacniać nawyki Radości w Życiu 🙂

Write a comment

Style Switcher
Headers layouts
Top bar
Color skin
Navigation
Static
Sticky