Zmień pytania zadawane w życiu, a zmienisz własne życie!

„Zawsze piękniejszą odpowiedź dostaniesz jeśli zadasz piękniejsze pytanie”

Zgadzasz się z tym?

Zapraszam Cię do naszej dzisiejszej podróży zadawania skutecznych pytań zmieniających pozytywnie życie w kierunku rozwijania tego, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu. Podróż ta pełna jest skutecznych przemieniających inspiracji . Zatem startujemy…

Dlaczego zadawanie pytań jest tak ważne w życiu?

Pytania są laserem naszej świadomości,  kierują one naszą koncentracją i określają zarówno nasze odczucia jak i dziania. To potężna siła, która może zmienić stan w którym się znajdujemy.  Masz ją w dyspozycji każdego dnia i o każdej porze, a czy z niej korzystasz?

Pytania, które sobie zadajesz mogą kształtować Twoje życie, w kierunku takiego jakie pragniesz mieć – zwiększać szanse i możliwości w realizacji wyznaczonych celów realizując najskrytsze marzenia, wzmocnić/pielęgnować poczucie sensu czując radość życia z każdego dnia. One także ukształtować Ciebie i to w jaki sposób siebie oceniasz, akceptujesz, kochasz siebie i swoje ciało.

Właściwe pytania to zawsze nowe źródło możliwości rozwoju Twojej świadomości, a także wzmacniająca szansa w konkretnym działaniu. To one mogą skutecznie przemienić Twój negatywny „bagaż” z przeszłości, w to – co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu.

Jakość naszego życia zależy od jakości zadawanych pytań, czego świadomy był już sam Albert Einstein. Co o tym myślisz?

Jak zacząć zmianę procesu myślowego pytając i przemieniając niemalże każdą sytuację?

Na początku zbuduj własny zestaw pytań rozwijających Twoją świadomość tego, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu. Skuteczny jest zestaw pytań porannych i wieczornych. Zadanie takich pytań zmierza w kierunku zbudowania Twojego kolejnego wzmacniającego nawyku pogłębiając Twoją świadomość. Stworzysz taki zestaw w dzisiejszej Inwestycji, która znajduje się na końcu tego bloga J Natomiast w budowie nawyku zawadnia skutecznych pytań pomocny może Ci się stać kurs on-line Bank Radości Życia, który w pierwszej części dotyczy inwestowania zadawania właśnie takich pytań 14. kluczowych obszarach Twojej codzienności odkrywając to, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu.

Jak rozwiązywać problemy zadając pytania?

Każdej z Nas zdarza się utknąć w martwym punkcie szukając odpowiedzi i rozwiązań na rozpracowanie jakiegoś problemu. Co wówczas robisz? Zapewne niejednokrotnie mimowolnie zamknęłaś przed sobą drzwi, zamiast je otworzyć. Co było powodem tego zamknięcia? Być może w kółko powtarzające się te same stare, nieprzydatne, obciążające Cię odpowiedzi. Jak takiemu zachowaniu zapobiec? Zacznij zmieniać zadane w życiu pytania ponieważ one zawsze pomogą Ci świeży sposób spojrzeć na pojawiające się lub powracające problemy. Zdradzę Ci teraz pewien sekret – Mapę Wyboru, w której tak naprawdę jesteś każdego dnia swojego życia. Popatrz na tę Mapę poniżej i zatrzymaj się chwilkę nad nią…

Co widzisz?

Codziennie stajesz przed wyborem jednej z przedstawionych dróg – uczącego się albo wyrokującego. Uczący się – ten na górze –  zawsze wybiera zadając sobie otwierające pytania:

Co jest możliwe?
Jaki mam wybór?
Co się stało?
Co może mnie ta sytuacja nauczyć? Jak ją wykorzystam?
Czego ja tak naprawdę chcę? Co jest moim celem?

Natomiast wyrokujący – ten na samym dole – zawsze reaguje zadając zamykające pytania, takie jak:

Co jest ze mną nie tak?

Dlaczego jestem taka nieudolna?

Co jest z nimi nie tak?

Jak zapewne zauważyłaś na tej Mapie jest jeszcze jeden środkowy pas – Pas zmiany, na którym zawsze możesz się znaleźć. Nawet jeśli na początku tej drogi wystartujesz z pozycji wybierającego to każda chwila, okoliczności, refleksja dają Ci szansę na „opamiętanie się” i zmianę pasu. Jak się tutaj znajdziesz to zadaj sobie pytanie: Co mogę teraz najlepiej zrobić?

Zatem droga uczącego się składa się z ciągłego dokonywania wyborównatomiast droga wyrokującego oznacza reagowanie na pojawiające się sytuacje. Każda z Nas wielokrotnie we własnym życiu stała po jednej i drugiej stronie. To leży w naszej naturze, jednak zawsze mamy prawo wyboru, po której stronie pragniemy być …

Powróć Mapy Wyboru jeszcze raz i zacznij zadawać sobie pytania – w której pozycji się obecnie znajdujesz albo jak najczęściej postępujesz w życiu – osobistym czy zawodowym?

Pomyśl sobie o konkretnej  sytuacji z pozycji wybierającego – powracających ciągle sytuacjach i zastanów się: Co jest powodem, że ta sytuacja powraca? Co próbuje Ci „powiedzieć” Co naprawić w Twoim życiu? Co dobrego daje Ci ta sytuacja?

Mam dla Ciebie także pewną niezwykłą tabelkę, którą sobie wydrukuj i powieś we własnej  pracowni czy pracy. Tabelka ta pomoże Ci przemieniać zadane pytania   – zwiększy świadomość, a następnie działanie uchwycenia pytań wyrokującego. Prawdziwy wybór zaczyna się z chwilą, kiedy potrafimy przyjrzeć się własnemu procesowi myślenia. Jak możesz pokierować czymkolwiek w swoim życiu, jeśli nie jesteś w stanie kontrolować swoich myśli?. Zadawaj pytania ucząc się, które otworzą przed Tobą nowe ścieżki i możliwości prowadzące Cię do realizacji wyznaczonych celów.

Pobierz tę niezwykłą Tabelkę TUTAJ 🙂

 

Co możesz zrobić już teraz?

Twoje Inwestycje na dzisiaj:

Inwestycja nr 1

Wydrukuj sobie niezwykłą Tabelkę przemiany zadawanych pytań.

Jak jeszcze tego nie zrobiłaś to kliknij TUTAJ.

Inwestycja nr 2

Stwórz własny zestaw porannych i wieczornych pytań , które wzmocnią radość i poczucie wdzięczności w Twoim życiu. One pomogą Ci zaprosić do Twojego życia prawdziwe cuda. Wybierz sobie 3 poranne pytania wzmacniające radość i 3 pytanie wieczorne wzmacniające poczucie wdzięczności. Jeśli pragniesz więcej to proszę bardzo wybierz więcej, tylko pamiętaj aby codziennie rano – może to być podczas śniadania, a nawet ubierania się czy malowania – i wieczorem – podczas spaceru czy już nawet wypoczywając w łóżku – zadać sobie te pytania. Kluczowa w zmianie jest codzienna konsekwencja, która przemieni tą czynność w Twój codzienny rytuał.

Pytania poranne wzmacniające Twoją radość:

 • Co mogę dzisiaj zrobić, aby Cię uszczęśliwić?
 • Jaki jest mój cel życiowy? Kim jestem? Kim chcę być?
 • Co zrobię dzisiaj, aby być bliżej mojego celu?
 • Jak dzisiaj zadbam o swoje ciało?
 • Jaką przyjemność sobie dzisiaj sprawię?
 • Jakie wiadomości wysyła do mnie moje ciało?
 • Kogo kocham? Kto kocha mnie?
 • W jaki sposób zadbam dzisiaj o swoją duszę?

Pytania wieczorne wzmacniające Twoją wdzięczność:

 • Za co jestem dzisiaj wdzięczna?
 • Czego się dzisiaj nauczyłam?
 • Co zrobiłam, aby być bliżej mojego celu życiowego?
 • Co sprawiło mi dzisiaj przyjemność?

A Ty jaki stworzysz codzienny rytuał zadawanych pytań?

 

Podsumowanie naszej dzisiejszej podróży…

Jeśli pragniesz prawdziwie i w pełni przemienić własne życie, wstawać każdego rana z poczuciem sensu, rozwijać w pracy własne pasje, przywrócić równowagę Ciała, Umysłu i Duszy budując zdrowy styl życia to od dzisiaj zbuduj własny Rytuał pytań porannych i wieczornych. Po pewnym czasie jego stosowania zobaczysz jak wiele radości i wdzięczności zaprosił do Twojego życia.

Na co dzień staraj się przyjmować pozycje uczącego się, która zawsze da Ci wybór stwarzając mnóstwo możliwości, czasami aż sama nie dowierzam jak ich jest wiele. Pamiętaj, że wyrokujący zawsze kończy w błocie, z którego wyjście jest wręcz niemożliwe. Miej przed oczami Mapę Wyboru, którą poznałaś, ona i pytania ma potężną moc wytyczania efektywnych ścieżek przemiany życia, takiego jakie pragniesz mieć w głębi serca.

Zadawaj pytania i zmieniaj swoje życie!
Poczuj ich olbrzymią moc!

 „Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi!”

Zatem jeśli …

Pragniesz zwiększyć swoje możliwości w osiąganiu tego, za czym najmocniej tęsknisz w życiu?

Osiągać upragnione cele zadając dobre-rozwijające pytania?

 

Jeśli podobał Ci się ten artykuł to proszę o komentarz ?

Będę Ci bardzo wdzięczna ?

Inspirację do artykułu zaczerpnęłam z książki Marilee Adams „Myślenie pytaniami”.

Comments 4

 1. Iwona
  21 kwietnia 2017

  Moniko, bardzo dziękuję Ci za ten artykuł. Bardzo cenię to, że dajesz nam dużo praktycznych porad, a Twoje spersonalizowane, odręczne mapy i zapiski zmotywowały mnie by zrobić takie dla siebie, to ma moc. Z przyjemnością czytam wszystkie Twoje wpisy. Gratuluję Ci wspaniałej strony, pełnej inspirujących podpowiedzi jak żyć bardziej świadomie i w pełni akceptować siebie. Pozdrawiam Cię serdecznie.

  1. Monika Bulik
   21 kwietnia 2017

   Dziękuję 🙂 Będę się starała, aby każdy wpis miał tą „magiczną” moc oddziaływania i działania!

 2. Magda
  3 stycznia 2018

  Pani Moniko, wypadałoby się powołać na źródło w postaci książki Marilee Adams „Myślenie pytaniami”

  1. Monika Bulik
   4 stycznia 2018

   Oczywiście zgadzam się z Panią 🙂

Write a comment

Style Switcher
Headers layouts
Top bar
Color skin
Navigation
Static
Sticky