Jak rozpocząć przemianę życia? – 7 Kroków

„Kiedy jedne drzwi do szczęścia się zamykają, zaraz otwierają się inne – nowe, jednak czasami tak długo wpatrujemy się w te – zamknięte drzwi, że nie zauważamy tych, które się właśnie dla nas otwierają”…

A jak jest u Ciebie?

Zapraszam Cię do niezwykłej podróży w trackie której możesz rozpocząć najpiękniejszy okres swojego życia.. czas  wewnętrznej przemiany odzyskując radość życia. Wiosna to doskonała pora roku, aby tego z sukcesem dokonać.

Zdradzę Ci 7 niezwykłych Kroków, które możesz od dzisiaj zaprosić do własnego życia. Każdy Krok to uzdrawiacz-naprawiacz, który „musisz” zrobić, aby rozpocząć prawdziwą przemianę życia. Musieć i powinnaś = pragnę 😉

Krok 1 – Podejmij decyzję, że pragniesz zmienić własne życie!

To jest bardzo ważny – kluczowy krok, który powinnaś zrobić kierując się własnym sercem – szczerością do samej siebie. Taka decyzja to najpiękniejsze zobowiązanie, jakie możesz zaciągnąć w życiu. Z chwilą, kiedy je podejmiesz będąc w pełni szczerą w stosunku da samej siebie to uaktywnisz wewnętrzne siły, które zaczną zapraszać do Twojego życia zmiany – nowe szanse, możliwości, lawinę przypadków, codzienne cud-a… Wkroczysz z odwagą i radością w przyszłość rozpoczynając proces uwolnienia od negatywnych wzorców przeszłości. Twoje życie zacznie się układać, tak jak tego zapragniesz. Pamiętaj najważniejsza w tym kroku jest szczerość, tylko na niej można zbudować najważniejsze osiągnięcia życiowe.

Zobowiązanie to proces, który postępuje dzień do dniu i z którego będziesz czerpać bezcenne nagrody każdego dnia.

Krok 2 – Zacznij przemieniać trudności w siłę do działania!

Robiąc ten krok najpierw „musisz”  zrozumieć, że wszystko, co Cię do tej pory spotkało miało ukryty sens, doprowadziło Cię do miejsca w którym obecnie się znajdujesz. Zaakceptuj przeszłość, a najtrudniejsze momenty swojego życia potraktuj jak konstruktywne-pouczające lekcje, które mają na celu wskazać Ci, co tak naprawdę jest dla Ciebie najważniejsze w życiu.

Co oznacza pojawianie się trudnych momentów w Twoim życiu?

Gdzie jest ukryte ich źródło?

Co chcą Ci powiedzieć napotykane w życiu trudności?

Pojawiające się przeszkody i ograniczenia często odzwierciedlają brak miłości da samej siebie i swojego ciała – niskie poczucie własnej wartości, które ściąga na
Ciebie napotykane trudności. Mogą to być choroby czy dolegliwości ciała, które wysyłają bardzo ważne informacje z Twojego wnętrza – to  wołanie duszy o pomoc – troskę,  abyś pokochała siebie i swoje ciało. Możesz także doświadczyć kłopotów finansowych, które to zatrząsną Twoim poczuciem bezpieczeństwa finansowego.

Pamiętaj wszystkie napotykane trudności zarówno te mniejsze przeszkody jak i te większe to sygnały – dzwonki ostrzegawcze – zaproszenie – do tego, aby stawić czoła sprawom niezałatwionym. One będą do Ciebie powracać dopóki nie rozwiążesz ich definitywnie, a każdy taki powrót będzie wymagał od Ciebie coraz większego pokładu energii. O trudnościach – jak je rozwiązywać i czerpać z nich siłę do działania napiszę Wam w drugiej części tego bloga już wkrótce. To jest temat, któremu uważam, że należy poświecić specjalny artykuł.

Krok 3 – Doceń to, co masz wyrażając wdzięczność!

Nawet jeśli czujesz, że nie masz życia, o jakim marzysz, to aby je zmienić w kierunku za jakim tęsknisz to najpierw „musisz” docenić to, co masz. Dlaczego? Im więcej doceniasz tym bardziej jesteś obdarzana! A jak jest u Ciebie? Biegniesz na co dzień bardzo szybko i zapominasz o tym, za co jesteś – możesz być –  wdzięczna? To już teraz zatrzymaj się, bo wdzięczność jest kluczem poczucia szczęścia, a radość konsekwentnie je wzmacnia! Tworzysz to w swoim życiu na czym się koncentrujesz – jesteś wdzięczna, to więcej wdzięczności doświadczysz. Kiedy biegniesz i odczuwasz braki wdzięczności zapominając o niej, to co raz więcej braków otrzymasz ponieważ Wszechświat to samospełniająca się przepowiednia.

A jak jest u Ciebie?

Zapewne spotkała Cię w życiu taka sytuacja, w której otrzymałaś prezent, który Ci się nie spodobał. Jak wówczas zareagowałaś? Podziękowałaś czy stwierdziłaś, że nie jest on dla Ciebie ponieważ Ci się nie podoba… Co zrobić w takiej sytuacji, aby wzmocnić wdzięczność? Przyjąć ten prezent  uśmiechem. Takie nawet błahe jak Ci się wydaje sytuacje mają wpływ na to, co otrzymasz od Wszechświata. Pamiętaj każde niezadowolenie – nawet tak malutkie – odpycha Cię od ofiarowania Ci w życiu, tego, co jest dla Ciebie najważniejsze  – czego najmocniej pragniesz!

„Radość i uśmiech są jak oko i drzwi, którymi przedostać się może w życie człowieka nieskończone dobro”

Krok 4 – Zadbaj o siebie i własne zdrowie!

Dbanie o siebie odda Ci olbrzymią energię do działania wzmacniając Twoją motywację. Zaproś do swojego dnia ulubioną aktywność, ćwicząc oczyszczasz ciało i umysł tworząc nową przestrzeń na nowe pomysły, możliwości realizacji zamierzonych celów. Każda z Nas ma nieograniczony potencjał fizyczny – także i Ty! Chcę abyś coś w kwestii zdrowia i sportu zrozumiała. Często zdrowie oznacza dla Nas aktywność, a to zupełnie dwie odmienne „rzeczy”. Sprawność to zdolność to aktywności fizycznej, a zdrowie to stan w którym wszystkie układy i systemu ciała – nerwowy, mięśniowy, limfatyczny, trawienny itp. – pracują w sposób optymalny.

Największa różnica pomiędzy zdrowiem, a sprawnością sprowadza się do zrozumienia różnicy pomiędzy wytrzymałością i siłą. Aerobic oznacza „z tlenem” i dotyczy powtarzanych przez pewien okres ćwiczeń, natomiast anaerobic to dosłownie „bez tlenu” i są to ćwiczenia, które wywołują krótkie wybuchy siły.

System aerobiczny to układ odpornościowy, który obejmuje serce, płuca, naczynia krwionośne i mięśnie aerobiczne. Kiedy będziesz odpowiednio-racjonalnie się odżywiać to uaktywnisz ten system i zaczniesz spalać przede wszystkim tłuszcz jako podstawowe źródło energii. Natomiast ćwiczenia anaerobiczne ułatwiają przede wszystkim spalanie glikogenu, powodując, że ciało gromadzi tłuszcz. O wykorzystaniu systemu aerobicznego i anaerobicznego decyduje poziom wysiłku włożonego w ćwiczenie. Spacer, trucht, jogging, jazda na rowerze, pływanie może uaktywnić jeden i drugi system. Jeśli włożysz mniej wysiłku w daną aktywność, przy mniejszym obciążeniu serca to uaktywnisz system aerobiczny. A taki sport jak koszykówka czy tenis włączy system anaerobiczny, który okrada Twój organizm z cukru we krwi powodując, że możesz odczuć zmęczenie, ból głowy, kontuzje czy podenerwowanie.

Piszę Ci o tym abyś zastanowiła się nad wyborem prawidłowej dla siebie aktywności. Wybierz taką, która będzie sprawiała Ci przyjemność, a po jej zakończeniu Cię wzmocni, a nie odbierze energię. Natomiast jeśli już regularnie ćwiczysz to zastanów się: Jak Twoje aktywności na Ciebie wpływają? Jak się czuje Twoje ciało po ich zakończeniu? Kiedy rozpoczął się mój proces przemiany – na samym początku, kiedy robiłam pierwsze próby zatrzymania Koła Wiecznego Odchudzania, to moim antidotum był jogging. Biegałam bardzo dużo, prawie każdego dnia. Pomagała mi ta aktywność – nawet w tak dużej i wyczerpującej ilości. Jednak po pewnym czasie moje ciało odmawiało mi posłuszeństwa i miało już dosyć, aż tak olbrzymiej dawki aktywności. Mięśnie okropnie mnie bolały, wręcz czułam ich wewnętrzny ogień. Zastanawiałam się  o co chodzi? Wówczas zaczęłam interesować się aktywnością od strony teorii. Bardzo ważna zasada, która powinna także Tobie towarzyszyć to, trenuj co drugi dzień ponieważ mięśnie potrzebują 48 godzin na regenerację. Kluczowa jest także przed każdymi ćwiczeniami rozgrzewka, która powinna trwać 15 minut. Dlaczego? Rozgrzewka spowoduje stopniowe przeniesienie kwasów tłuszczowych z całego ciała do układu krwionośnego, co pozwoli spalać tłuszcz, a nie bardzo ważny dla organizmu cukier. Jeśli się nie rozgrzejesz to będziesz ćwiczyć anaerobicznie. Ważny jest także właściwy po zakończeniu ćwiczeń odpoczynek. Gwałtowne zaprzestanie ruchu powoduje, że krew nie zostaje wycofana z mięśni dla oczyszczenia, uzupełnienia tlenu. Pozostaje w mięśniach i zwiększa toksyczność układu krwionośnego. Taki odpoczynek także powinien trwać 15 minut. Mogą to być ćwiczenia rozciągające plus spacer.

Od kiedy wprowadziłam te zasady w swoje aktywne życie, to moje aktywności sprawiają mi samą przyjemność, działają oczyszczająco, relaksująco, a po ich zakończeniu czuję olbrzymią moc sprawczą. Czasami może się zdarzyć, że będziesz miała ochotę pospać po treningu, to jeżeli masz taką możliwość to pozwól sobie na to. Sen jest jednym z naturalnych lekarstw, które zregeneruje Twój organizm. Jest tak samo ważny jak aktywność czy zdrowe odżywiania, o któremu czas i miejsce na dyskusję poświecimy wspólnie w specjalnym blogu.

Zatem bardzo łatwo wpaść w wir codzienności pełnej obowiązków i zapomnieć o najważniejszych fundamentalnych nawykach dbających o Twoje zdrowie. Często zużywany w ciągu dnia tak dużo energii, że trudno nam ją odbudować w ciągu nocy. Zatrzymaj ten bieg  i zacznij budować fundamentalne nawyki dbające o Twoje zdrowie:

 1. Regularna aktywność – min. 3 x w tygodniu,
 2. Sen – min. 6 godz. dziennie,
 3. Racjonalne-zdrowe posiłki – 4 razy dziennie.

Od nich zależne jest całe Twoje życie, bo to one dają Ci energię w codziennym działaniu!

Krok 5 – Zacznij odkrywać to, co jest dla Ciebie najważniejsze!

Jak zacząć? Zdaj sobie podstawowe pytania:

Co tak naprawdę pragniesz w życiu osiągnąć na płaszczyźnie osobistej i zawodowej?

Za czym najmocniej tęsknisz?

Jaki jest Twój sens życia? Kim jesteś, albo Kim chcesz być?

Jak możesz rozwijać własne bogactwo wewnętrzne?

Jak możesz nadać spójność bogactwu wewnętrznemu i zewnętrznemu?

Bogactwo wewnętrzne to: sens życia, wartości osobiste, naturalne dary, równowaga życiowa CUD, zdrowy styl życia.

Bogactwo zewnętrzne to: praca, pasja, wartości zawodowe, motywacja, relacje, otoczenie i pieniądze.

To, co mamy na zewnątrz – majątek, sukcesy, satysfakcjonującą pracę i relacje – jest zawsze odzwierciedleniem tego, co jest wewnątrz Nas.

Możesz na początku nie znać na wszystkie odpowiedzi, ale ciągle siebie pytaj ponieważ świat pytań to świat możliwości!

To co jest dla Ciebie najważniejsze odzwierciedla Twoje wartości wokół których kreci się całe Twoje życie. Ważne jest to aby wartości spójne były z celami, które pragniesz w życiu osiągniesz. Tylko takie połączenie jest gwarancją życiowego sukcesu opartego na radości każdego dnia.  Jak odkryć wartości – prawdziwe wartości – te w głębi Ciebie już wkrótce Ci pomogę poświęcając im wyjątkowego bloga, a już dzisiaj popracuj nad własnymi celami, które jeszcze w tym roku pragniesz osiągnąć. Na końcu bloga znajdziesz wyjątkową Inwestycje pełną inspiracji, która Ci w tym skutecznie pomoże.

Krok 6 – Buduj wspierające nawyki!

Na początku wyjaśnijmy czym nawyk jest – to połączenie wiedzy czyli – co chcę robić i dlaczego? z umiejętnościami czyli – Jak to zrobić oraz pragnienia – Jaki jest motyw działania? Dlaczego to jest takie ważne?.

Rozłóżmy tą teorię na „części pierwsze”:

Pragnę trzy razy w tygodniu uprawiać jogging!

Czego potrzebujesz aby budować ten nawyk? czas wolny, wygodny strój, a może towarzysza do biegania.

I teraz pragnienie – bardzo ważne – Co Cię motywuje, aby budować ten nawyk? zredukuję codzienny stres, zadbam o swoje zdrowie poprawiając kondycję fizyczną, zrelaksuję swoje ciało, oczyszczę umysł ze zbędnych „śmieci”, wzmocnię wewnętrzne siły do działania, zrzucę parę zbędnych kilogramów.

Twoje nawyki uwewnętrzniają Twoje wartości i zasady – nadając im spójność. Jeśli Twoją wartością jest zdrowie – energia witalna to uprawianie sportu jest dla Ciebie czymś oczywistym. Ich ważność i oddziaływanie na Twoje życie jest ogromne – ich stosowanie na co dzień nauczy Cię „panować” nad własnym życiem,  zgodnym z Twoimi wartościami! Budowa nawyków wymaga dużego pokładu wewnętrznej siły mobilizującej Cię do działania. Jednak nagrody jakie otrzymasz za tą pracę są bezcenne – staniesz się kreatorem własnego życia! Czyż nie warto? A teraz zapraszam Cię do małej życiowej inwestycji – większe odnajdziesz na końcu bloga 😉

Jakie nawyki pragniesz zbudować w tym roku?

Jakie budujesz obecnie?

A może zaczęłaś budować i przestałaś?

Weź kartkę A4 i zapisz na niej 2 nawyki – te które w tym momencie mogą mieć kluczowy wpływ na Twoje życie, są najważniejsze. Zapytaj się czego potrzebujesz aby je budować, a następnie zbadaj dokładnie pragnienia jednego i drugiego. Zapisz obok nich pragnienia – czyli, co Ci da budowa tych nawyków. A teraz odwróć kartkę i zrób własną Tablicę Motywacji. Jak? Napisz Nawyk 1 …………………………. Nawyk 2 …………………… a następnie pod nim tydzień 1, tydzień 2, tydzień 3 i tak do 8 tygodnia. Za każdym razem, kiedy zrobisz krok w kierunku jego budowy to namaluj sobie serduszko. Każde serce wzmocni Twoją wewnętrzną siłę w dalszej pracy nad ich budową. Poniżej znajduje się moja Tablica Motywacyjna. Te „kartki” to właśnie konkretne tygodnie, a serca to działanie.

Krok 7 – Ciesz się każdym dniem!

Cieszysz się życiem? Wydawałoby się, że to nie trudna sztuka, a jak jest w rzeczywistości?  Czym jest radość? To doświadczanie przyjemności „Tu i Teraz” wzmacniające Twoje poczucie szczęścia. Radość nierozerwalnie połączona jest z Twoimi wartościami i celami – czyli tym, co jest dla ciebie najważniejsze w życiu.

A czy wiesz, co sprawia Ci radość?

Jakie są Twoje codzienne radości wzmacniające Twoje poczucie szczęścia?

Jakie radości dzisiaj doświadczyłaś?

Co możesz zrobić już teraz?

Twoje Inwestycje na dzisiaj!

Inwestycja nr 1

Zrób Listę rzeczy, za które Nie jesteś wdzięczna, a następnie rozpracuj po kolei każdą z nich – pomyśl w jaki sposób możesz być wdzięczna za te niechciane rzeczy. Jak to zrobić?

Przykład: Nie jestem wdzięczna za to, że przez 10 lat żyłam w Kole Wiecznego Odchudzania.  A teraz zapytaj się: Co dobrego dała Ci ta sytuacja? Czego Cię nauczyła? Zatrzymanie Koła Wiecznego Odchudzania uświadomiło mi jak jestem silna, nawet najtrudniejsze bolesne doświadczanie można  przemienić w siłę do działania.

A teraz wykreśl z Listy tę „nie wdzięczność” zapisując obok: Jestem wdzięczna za 10 lat życia w Kole Wiecznego Odchudzania gdyż to doświadczenie przemieniłam w wewnętrzną siłę do działania – sprawiło, iż jestem silną kobietą wiedzącą, co jest dla mnie najważniejsze w życiu.

Przepracuj w taki sposób każdą „nie wdzięczność”.

To jest bardzo ważna inwestycja, dzięki której zaczniesz uwalniać radość z każdego dnia!

Inwestycja nr 2

W odkryciu tego, co jest dla Ciebie najważniejsze pomocne może Ci być własna Mapa Marzeń. Zaznacz na niej cele, które jeszcze w tym roku pragniesz osiągnąć. Niech te cele dotyczą Twojej równowagi czyli: Ciała, Umysłu, Duszy, tego Kim jesteś albo Kim chcesz być, a także Twojej pracy czy biznesu. Tegoroczne cele – marzenia zbudują fundament, na którym budować – realizować będziesz następne cele 2018, 2019… Moja Mapa Marzeń znajduje się poniżej. Ja pragnę do wakacji powrócić do figury przed ciąży i już prawie ten cel osiągnęłam. Pragnę także zbudować nawyk porannej jogi – od 4 tygodni codziennie ćwiczę 😉 Co do duszy to słucham jej częściej niż wcześniej, tylko pragnę jeszcze bardzo mocno regularnie medytować, tak całkowicie wygaszając myślenie – wprowadzanie tego nawyku jest dla mnie dużym wyzwaniem. Moim kluczowym cel bogactwa zewnętrznego, który wyznaczyłam wspólnie z partnerem 31 grudnia jest przeniesie drewnianej klimatycznej chałupy, która dała by mi także możliwość organizowania szkoleń u siebie. Ten cel obecnie nie jest dla mnie najważniejszy gdyż zrozumiałam, że do Was skutecznej mogę dotrzeć poprzez Internet – mogę pomóc nieograniczonej liczbie osób – to jest piękne!

 

Podsumowanie naszej dzisiejszej podróży…

Podpisz ze sobą zobowiązanie oparte na szczerości, a wówczas zaprosisz do siebie bezgraniczną miłość otwierając przed Tobą świat pełen możliwości. Trudności, które spotkały Cię w życiu potraktuj jako środki, które doprowadziły Cię do miejsca w którym obecnie się znajdujesz. Aby otrzymać jeszcze więcej „musisz” być wdzięczna za to, co już masz. Zadbaj o siebie i własne zdrowie – dobrym początkiem jest uprawianie ulubionej aktywności, wysypianie się min. 6 godz. dziennie, a także zdrowe-racjonalne posiłki. Wyrzuć z lodówki wszystkie jedzenie, które Ci nie służy, wypełniając ją zdrową żywnością. Lepiej nie mieć wokół siebie pokus. Nieustannie zadawaj sobie pytania o to, co tak naprawdę chcesz mieć w życiu, co jest dla Ciebie najważniejsze. A jeśli już wiesz to, codziennie poprzez dzielne działanie przybliżaj się w kierunku upragnionych celów wzmacniając swoje poczucie sensu. Zacznij budować – buduj kluczowe nawyki, które wzmocnią Twoją życiową energię. Ciesz się każdym dniem!

To wszystko zrób już dzisiaj! To jest wykonalne!

Uwierz w siebie i swoje możliwości!

Życie ma prawo Radości!

Jeśli podobał Ci się ten artykuł to proszę napisz w komentarzu, co Ci się najbardziej podobało i dlaczego 🙂
Będę Ci bardzo wdzięczna 😉

Comments 6

 1. Paulina St.
  2 maja 2017

  Bardzo wartościowe rady 🙂 Na pewno skorzystam podczas mej drogi do zmiany na lepsze, a Mapa Marzeń genialna 🙂

 2. Monika Bulik
  2 maja 2017

  Dziękuję 🙂

 3. magdalena
  17 lipca 2017

  Bardzo dziękuję za te mądre słowa. Pomogły mi one uporządkować w głowie i nie tylko to co już widziałam. Założyłam sobie zeszyt….i zaczynam. Jeszcze tylko Mapa Marzeń ☺☺ pozdrawiam cieplutko. Magda

  1. Monika Bulik
   17 lipca 2017

   Bardzo się cieszę 🙂 Działaj dzielnie i pamiętaj, że to co wartościowe i najważniejsze wymaga Twojego wkładu! Zeszyt, Dziennik to osobiste narzędzie, które pomoże Ci skutecznie poznać samą siebie i to, co jest dla Ciebie najważniejsze! Powodzenia! 🙂

 4. Sonia
  1 października 2017

  Kochana spadłaś mi z nieba:) Dziękuję!

  1. Monika Bulik
   1 października 2017

   Cieszę się ogromnie! 🙂 🙂 🙂

Write a comment

Style Switcher
Headers layouts
Top bar
Color skin
Navigation
Static
Sticky